Jak na meningokoki szczepienie wygląda?
Im bardziej będziemy zagłębiali się w tematykę związaną z meningokokami, tym więcej będziemy mieli nie tylko informacji o samych bakteriach i tym co wywołują, ale również o tym, w jaki sposób można się przed nimi bronić. Wówczas będziemy mogli się dowiedzieć, że najlepszą obroną jest zaszczepienie się przeciwko tym bakteriom. A to oznacza, że również ten temat powinniśmy zgłębić, jeśli chcemy mieć pewność, że nasze działania przyniosą spodziewany efekt.
Co musimy wiedzieć?
Jeśli chodzi o szczepionki przeciwko meningokokom to przede wszystkim musimy wiedzieć, że są one bardzo bezpieczne.
To oznacza, że jeśli już pojawią się po nich jakieś powikłania, to będzie to gorączka, senność, albo ból i obrzęk w miejscu wkłucia. Jednak są to takie skutki uboczne, które są całkowicie niegroźne dla naszego organizmu, nie pozostawiają żadnych negatywnych zmian i znikają całkowicie samoistnie. Tak naprawdę jest to niewielka cena za możliwość ochrony przed bakteriami, które choć rzadko, to jednak mogą wywoływać bardzo niebezpieczne choroby. Dodatkowo trzeba powiedzieć, że w tego typu szczepionkach bardzo ważne jest to, aby przyjąć je w odpowiednich dawkach, dlatego należy tego pilnować.
Kto może się zaszczepić?
Oczywiście obowiązkowo powinni się zaszczepić ci, którzy znajdują się w grupie ryzyka. Czyli dzieci do lat 5, młodzież w wieku 16 a 21 lat i dorośli, którzy przebywają w dużych skupiskach ludzi, jak koszary. Jednak ogólnie przeciwko meningokokom może się zaszczepić każdy od 2 miesiąca życia do 65 lat, a to oznacza, że każdy z nas w ten sposób może się przed nimi chronić. Im będziemy starsi podczas pierwszego szczepienia, tym mniej dawek będziemy musieli przyjąć, jednak im szybciej zaszczepimy nasze dziecko, zwłaszcza jeśli idzie do żłobka albo przedszkola, tym większa będzie szansa, że nie będzie narażone na działanie tych bakterii.
To ważne, ponieważ dzieci mają słabszy układ odpornościowy, a to oznacza, że chorują nie tylko częściej, ale również w gwałtowniejszy sposób. Dlatego też wśród nich występuje tak duża śmiertelność, spowodowana chorobami wywołanymi przez meningokoki. Koniecznie musimy sprawdzić, w jaki sposób chronić się przed chorobami, które wywoływane są przez meningokoki. Jak się okazuje, jest to znacznie łatwiejsze niż można byłoby się spodziewać.
Tutaj najlepiej sprawdza się profilaktyka, a ta oznacza jak najszybsze przyjęcie odpowiedniej szczepionki. Przy tym pamiętajmy, że w naszym kraju najczęściej występują meningokoki typu B i C, i to przeciwko nim powinniśmy się zaszczepić.