Choroba Parkinsona
Choroba Parkinsona przeważnie dotyczy osób, które ukończyły 40 lat. W trakcie rozwoju choroby obserwuje się niszczenie komórek w istocie szarej. Efektem tego są mniejsze ilości dopaminy oraz przewaga systemu cholinergicznego. Podstawowymi objawami choroby Parkinsona jest drżenie rąk. U chorych obserwuje się także znacznie uboższą mimikę. Mowa osób chorych jest znacznie bardziej cicha niż w przypadku zdrowych osób.
Charakterystyczne są także objawy wegetatywne. Do nich należy zaliczyć zwiększony ślinotok czy zaparcia. Głównym celem leczenia jest osiągnięcie równowagi między systemem cholinergicznym a dopaminą. Chorzy zażywają specjalne leki, jednak niezbędna okazuje się również fizjoterapia. Zadaniem fizjoterapii jest przywrócenie ruchomości stawów, a także zmniejszenie dolegliwości bólowych. Zaleca się, aby u chorych nie wykonywać ćwiczeń oporowych.
Osiąganie większej ruchomości można uzyskać dzięki uruchomieniu tułowia, ruchomym podwieszeniom kręgosłupa. Pomocna okazuje się także jazda na rowerze. U chorych na Parkinsona bardzo ważne jest osiągnięcie prawidłowego napięcia mięśniowego. Najczęściej osiąga się to za pomocą ułożenia skrętno-rozciągającego. W wielu przypadkach zanotowano poprawę dzięki ćwiczeniom wykonywanym przy rytmicznej muzyce. Odpowiednie ćwiczenia umożliwiają także uzyskanie optymalnej postawy ciała.
W przypadku chorych na Parkinsona szczególnie poleca się metodę Brugerra. Często wykonywane są ćwiczenia, których celem jest rozciągnięcie napiętych mięśni.
Polecane artykuły
Dobra lokalizacja mieszkania to nie tylko stan aktualny
Należy zwrócić jeszcze uwagę, na fakt jakim jest aktualny stan okolicy wybranego mieszkania. Oczywiście skoro w jego otoczeniu znajduje się wiele atrakcyjnych punktów, warto rozważyć opcje zakupu. Zanim jednak podpiszemy umowę, sprawdźmy czy czasem ten piękny zielony teren przed oknem nie stanie si
Windows i Mac – komercyjni konkurenci
Jeśli mówimy o rynku płatnych systemów operacyjnych, to trudno mówić o tym, że wiele podmiotów konkuruje o klienta. Początki komputerów osobistych wyglądały tak, a nie inaczej i pewne konsekwencje sytuacji z lat 80. i 90. dają znać o sobie także dziś. Przede wszystkim konkurentów w tym segmencie je