Jeśli chodzi o meningokoki - jak można się zarazić?

Jeśli chodzi o meningokoki - jak można się zarazić?
corradomed.pl

Są takie choroby, przed którymi możemy się skutecznie bronić, jeśli tylko będziemy unikać określonych sytuacji. Jednocześnie są też takie bakterie które mogą nas zaatakować w każdym momencie, a jedyną skuteczną obroną będą profilaktyczne szczepienia. W takich przypadkach, nawet wiedza o tym, w jaki sposób przenoszone są dane bakterie, nie pomoże nam w ochronie przed nimi. I właśnie do tego drugiego rodzaju należą bakterie zwane meningokokami. Dlaczego tak jest?

Wiedza nie wystarczy

Nawet jeśli będziemy mieli bogatą wiedzę na temat tego, w jaki sposób przenoszone są meningokoki, które mogą prowadzić do sepsy albo zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, to i tak będzie niewielka szansa na to, że uda nam się przed nimi ochronić.

No chyba, że się zaszczepimy, wówczas ochrona będzie pewna. Jednak bez odpowiedniej szczepionki nasze starania niewiele dadzą, bo przed meningokokami nie da się obronić w inny sposób. Owszem możemy unikać kontaktu pośredniego, a więc pilnować żeby nie pić z kubka, z którego przed chwilą pił ktoś inny. Możemy też unikać kontaktu bezpośredniego, a więc całkowicie wyeliminować pocałunki z obcymi osobami, a nawet ze znanymi ograniczyć je do minimum. Problem w tym, że meningokoki przenoszone są również drogą kropelkową.

To oznacza, że możemy się nimi zarazić tylko dlatego, że nosiciel albo osoba chora, zakaszlał w naszym towarzystwie albo psiknął. Takich sytuacji nie da się uniknąć, zwłaszcza jeśli przebywamy w dużym skupisku ludzi i to jeszcze na zamkniętej przestrzeni. Dlatego też, na meningokoki wystawione są przede wszystkim małe dzieci, młodzież, jak i dorośli przebywający chociażby w koszarach.

Nie ma co ryzykować

Skoro wiemy, że trudno jest bronić się przed meningokokami, jedynie przez unikanie określonych sytuacji. I jednocześnie mamy świadomość, że bardzo skuteczną ochroną przeciwko nim jest szczepionka, to z pewnością nie ma co zwlekać.

Przede wszystkim powinniśmy zaszczepić dzieci do 5 roku życia, bo to właśnie wśród nich występuje największe prawdopodobieństwo wystąpienia choroby. Dzieje się tak dlatego, że mają one jeszcze zbyt słabo rozwinięty układ odpornościowy, a dodatkowo przez większość dnia przebywają w dużym skupisku innych dzieci. Dlatego dla swojego spokoju, jak najszybciej powinniśmy zaszczepić nasze dzieci. Warto wiedzieć jak można się zarazić meningokokami. Po to, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji, w których mamy możliwość działać w odpowiedni sposób i żeby przekonać się też, że bez odpowiedniej szczepionki, sami niewiele będziemy mogli zdziałać.