Linux i jego zwolennicy
Skoro zajmujemy się systemami operacyjnymi, to nie wolno nam ograniczyć się wyłącznie do rozwiązań płatnych. Istnieje bowiem darmowa alternatywa, którą można sprowadzić do jednej nazwy – Linux.
To system operacyjny rozpowszechniony na zasadach open source. Oznacza to, że kod źródłowy systemu jest dostępny dla każdego i można go dowolnie modyfikować.
Sprawia to, iż w chwili obecnej w sieci można znaleźć wiele odrębnych dystrybucji Linuksa bazujących na tym samym jądrze, ale różniących się nazwą, wyglądem i trybem obsługi. Do najbardziej znanych wariantów należą Mandriva, Fedora oraz Ubuntu (temu ostatniemu poświęcimy zresztą odrębny wpis).
Kluczową cechą Linuksa jest to, że można po pobrać z sieci i używać za darmo, mając przy tym dostęp do wsparcia technicznego oferowanego przez społeczność oraz do regularnie wydawanych poprawek. Pierwsza fala wzmożonej popularności systemów z rodziny Linux wiązała się również z tym, iż były one i są znacznie bezpieczniejsze niż Windows.
Z myślą o tym ostatnim powstaje większość złośliwego oprogramowania.
Polecane artykuły
Dobra lokalizacja mieszkania to nie tylko stan aktualny
Należy zwrócić jeszcze uwagę, na fakt jakim jest aktualny stan okolicy wybranego mieszkania. Oczywiście skoro w jego otoczeniu znajduje się wiele atrakcyjnych punktów, warto rozważyć opcje zakupu. Zanim jednak podpiszemy umowę, sprawdźmy czy czasem ten piękny zielony teren przed oknem nie stanie si
Windows i Mac – komercyjni konkurenci
Jeśli mówimy o rynku płatnych systemów operacyjnych, to trudno mówić o tym, że wiele podmiotów konkuruje o klienta. Początki komputerów osobistych wyglądały tak, a nie inaczej i pewne konsekwencje sytuacji z lat 80. i 90. dają znać o sobie także dziś. Przede wszystkim konkurentów w tym segmencie je