Meningokoki a pneumokoki – co powinniśmy wiedzieć?
Jeżeli chodzi o meningokoki i pneumokoki, to bardzo często ludzie myślą, że mówimy o tej samej bakterii. Nic dziwnego, obydwie występują w tych samych miejscach w naszym organizmie, roznoszone są w podobny sposób, atakują podobne grupy osób, a dodatkowo jeszcze nazwy też mają bardzo podobne. Jak się jednak okazuje, są to dwie zupełnie różne bakterie i chociaż na pierwszy rzut oka, może nam się wydawać, że są one identyczne, to jednak prawda jest taka, że skutki ich działania mogą być diametralnie różne.
Co musimy wiedzieć?
Przede wszystkim powinniśmy sobie zdawać sprawę z tego, że pneumokoki najczęściej atakują dzieci do 5 lat, osoby starsze i te, które z jakiegoś powodu mają mocno obniżoną odporność.
Z kolei w przypadku meningokoków nikt nie może się czuć bezpiecznie, bo choć najczęściej występują one wśród dzieci, to tak naprawdę w każdej chwili mogą zaatakować nawet zdrowy organizm. To oznacza, że praktycznie w każdym wieku jesteśmy narażeni na to, że meningokoki spowodują u nas sepsę, albo zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, a jeśli nie otrzymamy dostatecznie szybko pomocy, to nawet w ciągu doby możemy umrzeć. Warto też wiedzieć, że meningokoki występują rzadziej, ale wywołują te dwie, niezwykle groźne i wspomniane wyżej choroby. Znowu pneumokoki występują częściej, ale na ogół odpowiedzialne są za zapalenie ucha, zapalenie płuc czy zapalenie spojówek.
Sepsę czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych również mogą wywoływać, jednak do tego dochodzi w momencie, gdy te bakterie dostaną się do krwi.
Podobnie możemy się chronić
Zarówno jedne jak i drugie bakterie przenoszone są między innymi drogą kropelkową, a to oznacza, że bardzo trudno jest się przed nimi chronić. Dlatego w obydwóch przypadkach zalecane są szczepienia, które można przyjmować w każdym wieku. To oznacza, że przeciwko meningokokom i pneumokokom możemy zaszczepić nie tylko nasze dzieci, ale również nas samych.
Dlatego właśnie tak ważne jest to, aby jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki, bo to tak naprawdę będzie najlepszy sposób na to, aby chronić się przed tymi bakteriami. Tym bardziej, że w przypadku meningokoków szacuje się, że aż 25% populacji jest ich nosicielami, u których nie występują żadne objawy. Warto wiedzieć jaka jest różnica między meningokokami i pneumokokami, a także w jaki sposób można się przed nimi bronić. Im większa będzie nasza wiedza na ten temat, tym większa będzie szansa, że uda nam się uniknąć niebezpiecznych sytuacji i w porę zabezpieczyć nasz organizm przed działaniem tych bakterii, poprzez przyjęcie odpowiednich szczepień.
Polecane artykuły
Dobra lokalizacja mieszkania to nie tylko stan aktualny
Należy zwrócić jeszcze uwagę, na fakt jakim jest aktualny stan okolicy wybranego mieszkania. Oczywiście skoro w jego otoczeniu znajduje się wiele atrakcyjnych punktów, warto rozważyć opcje zakupu. Zanim jednak podpiszemy umowę, sprawdźmy czy czasem ten piękny zielony teren przed oknem nie stanie si
Windows i Mac – komercyjni konkurenci
Jeśli mówimy o rynku płatnych systemów operacyjnych, to trudno mówić o tym, że wiele podmiotów konkuruje o klienta. Początki komputerów osobistych wyglądały tak, a nie inaczej i pewne konsekwencje sytuacji z lat 80. i 90. dają znać o sobie także dziś. Przede wszystkim konkurentów w tym segmencie je