Meningokoki jak wygląda leczenie?

Meningokoki jak wygląda leczenie?
sterylizacja parowa

Oczywiście zdobywając wiedzę o meningokokach, dowiadujemy się przede wszystkim tego, że możemy się przed nimi chronić, jeśli tylko profilaktycznie zastosujemy odpowiednie szczepienia. Ale mimo wszystko, podczas zdobywania informacji o tych bakteriach, warto również sprawdzić, w jaki sposób odbywa się ewentualne leczenie, tak abyśmy wiedzieli, jak to wszystko działa i na co w razie czego musimy być nastawieni.

Trudno rozpoznać

Przede wszystkim musimy mieć świadomość, że w początkowym stadium, bardzo trudno jest rozpoznać, że mamy do czynienia z chorobami, które zostały wywołane przez meningokoki. To dlatego, że pojawia się gorączka, bóle stawów, wymioty, osłabienie, a więc wszystkie symptomy, które mogą wskazywać na wiele różnych chorób, jak chociażby zwyczajne przeziębienie.

Co prawda w pewnym momencie może się pojawić wysypka, która będzie złożona z czerwonych plamek. Najpierw niewielkich, później coraz większych, w dodatku takich, które nie będą blaknąć po przyciśnięciu. Ale prawda jest taka, że wysypka może się pojawić w różnych momentach, a to oznacza, że czasami może się pokazać zbyt późno, aby dało się cokolwiek zrobić.

Najważniejsze rozpoznanie

Dlatego tak ważne jest to, aby jak najszybciej doszło do właściwego rozpoznania.

Wówczas chory powinien trafić do szpitala, gdzie z pobranych wydzielin albo krwi, zostaną wyhodowane meningokoki, aby lekarze wiedzieli z czym mają do czynienia. Poza tym, zostanie również podany dożylnie antybiotyk, który będzie miał zwiększyć szansę na pokonanie choroby i wyjście z niej, z jak najmniejszą ilością trwałych powikłań. Co ważne, to antybiotyki dostanie nie tylko chory, ale również wszyscy, którzy mieli z nim kontakt w ciągu ostatnich 7- 14 dni. Szczególnie domownicy, osoby które miały z chorym kontakt intymny, te które spały z nim w jednym pokoju, jak i te, które miały kontakt z jego wydzielinami.

Im szybciej taki antybiotyk zostanie podany, tym większa będzie szansa, że uda się uniknąć rozwoju choroby. W leczenie chorób wywołanych przez meningokoki bardzo ważne jest to, jak szybko zostały podjęte odpowiednie działania. Im prędzej chory znajdzie się w szpitalu, im szybciej zostaną mu podane odpowiednie antybiotyki, tym większa będzie szansa, że uda mu się powrócić do zdrowia. Niestety, mało precyzyjne objawy we wczesnym stadium sprawiają, że wielu chorych zbyt późno trafia do szpitala, w efekcie czego niejednokrotnie następuje zgon w ciągu pierwszej doby, albo pojawiają się ciężkie powikłania, takie jak uszkodzenie mózgu, nerek czy słuchu.