Meningokoki warto wiedzieć kiedy szczepić

Meningokoki warto wiedzieć kiedy szczepić
autoklawy medyczne

Coraz więcej mówi się o meningokokach. Rośnie świadomość tego, czym są te bakterie, do czego mogą doprowadzić, ale również jak można się przed nimi bronić. Nic więc dziwnego, że z roku na rok pojawia się coraz więcej osób, które decydują się skorzystać ze specjalnych szczepionek, bo to w końcu one mają największą szansę nas ochronić i nie dopuścić do rozwinięcia się choroby. Dodatkowo trzeba powiedzieć, że zaszczepić może się praktycznie każdy.

Szczepić czy nie szczepić?

W przypadku szczepionek obowiązkowych nie ma problemu. Każdy wie, że trzeba szczepić, dodatkowo są one zazwyczaj bezpłatne, a niezaszczepienie powodować może kary finansowe.

Inaczej to wygląda w przypadku szczepień zalecanych, ale nieobowiązkowych. Za nie musimy już zapłacić i często są to spore kwoty, ale choć lekarze zalecają skorzystanie z nich, to jednak nie ma takiego obowiązku i nie wiąże się to z żadnymi karami. Fakt jednak jest taki, że jeśli planujemy w najbliższym czasie posłać dziecko do żłobka albo przedszkola, to poważnie powinniśmy rozważyć możliwość zaszczepienia go przeciwko meningokokom. Będzie przebywało w zamkniętym skupisku, gdzie będzie dużo dzieci, a do tego ma jeszcze słabą odporność, co niestety może skończyć się rozwojem chorób spowodowanych przez meningokoki.

Jakie są wytyczne?

Jeśli chodzi o wytyczne odnośnie szczepień przeciwko meningokokom, to warto zdawać sobie sprawę, że z takich szczepionek można korzystać od 2 miesiąca życia do 65 roku życia. To oznacza, że zaszczepić możemy się praktycznie w każdym momencie.

Oczywiście najbardziej polecane są osobom z grup ryzyka, a więc dzieciom do lat 5, młodzieży i starszym przebywającym w dużych skupiskach ludzi. Jednak tak naprawdę zaszczepić powinien się każdy. Tym bardziej, że szacuje się iż 25% społeczeństwa to nosiciele tych bakterii, którzy choć sami nie odczuwają żadnych objawów, to jednak przekazują je dalej. Nigdy więc nie możemy mieć pewności, że nie ma takich osób w naszym otoczeniu, a już tym bardziej nie możemy być pewni, że nasz system obronny jest dostatecznie silni, aby walczyć z tymi bakteriami. Szczepionki przeciwko meningokokom nie są obowiązkowe. Jednak wbrew pozorom są to bardzo groźne bakterie, a to oznacza, że poważnie powinniśmy się zastanowić nad tym, czy z nich nie skorzystać.

A już szczególnie decyzję o wykupieniu takich szczepień, powinni podjąć rodzice dzieci, które właśnie idą do żłobka albo przedszkola, bo one najbardziej są narażone na działanie tych bakterii i choroby, które są przez nie wywoływane.