Oprogramowanie jak dusza komputerów
Załóżmy, że oto mamy przed sobą komputer. Urządzenie w pełni sprawne technicznie, z niezbędnymi akcesoriami, podzespołami. Wystarczy go jedynie podłączyć do prądu, nacisnąć przycisk „power” i już – wszystko działa. Niby tak, ale nie do końca. Komputery same w sobie potrzebują czegoś jeszcze, aby z nami współpracować.
Chodzi oczywiście o oprogramowanie. O ile sprzęt rozumiany fizycznie (hardware) jest ciałem naszej maszyny, to programy stanowią jego duszę. Bez odpowiednich aplikacji i systemów wgranych w pamięć peceta nie ma mowy o tym, by cieszyć się choćby ułamkiem jego możliwości. Jest to tym ważniejsze, że systemy operacyjne zawierają w sobie także sterowniki, czyli specjalne pliki powiązane z konkretnymi podzespołami lub peryferiami komputera. Bez nich nie mo żna by korzystać z czytnika kart pamięci, karty sieciowej czy monitora.
Poza sterownikami obecnymi od początku w systemie operacyjnym są jeszcze te, które można wgrać do pamięci – pobrane z internetu lub dostarczone przez producenta sprzętu informatycznego.
Polecane artykuły
Na meningokoki szczepionka dla 5 latka jest przydatna?
W przypadku szczepień z kalendarza obowiązkowego nie ma problemów. Wiemy, że musimy zaszczepić nimi dziecko, bo w przeciwnym razie spotka nas wysoka kara finansowa. Dodatkowo takie szczepienia są bezpłatne, a to także sprawia, że rodzicom łatwiej jest się na nie zdecydować. Sprawa jednak ma się zup
Internet, a bezpieczeństwo dzieci
Rodzice muszą zachować czujność wobec swoich dzieci całą dobę. Ponieważ nigdy nie wiemy, na co wpadną nasze pociechy. Warto tę czujność zachować również przypadku Internetu, z którego korzystają coraz młodsze dzieci. To miejsce, które może dostarczać wiele radości i korzyści intelektualnych, ale jed