Oprogramowanie jak dusza komputerów


Załóżmy, że oto mamy przed sobą komputer. Urządzenie w pełni sprawne technicznie, z niezbędnymi akcesoriami, podzespołami. Wystarczy go jedynie podłączyć do prądu, nacisnąć przycisk „power” i już – wszystko działa. Niby tak, ale nie do końca. Komputery same w sobie potrzebują czegoś jeszcze, aby z nami współpracować.
Chodzi oczywiście o oprogramowanie. O ile sprzęt rozumiany fizycznie (hardware) jest ciałem naszej maszyny, to programy stanowią jego duszę. Bez odpowiednich aplikacji i systemów wgranych w pamięć peceta nie ma mowy o tym, by cieszyć się choćby ułamkiem jego możliwości. Jest to tym ważniejsze, że systemy operacyjne zawierają w sobie także sterowniki, czyli specjalne pliki powiązane z konkretnymi podzespołami lub peryferiami komputera. Bez nich nie można by korzystać z czytnika kart pamięci, karty sieciowej czy monitora.
Poza sterownikami obecnymi od początku w systemie operacyjnym są jeszcze te, które można wgrać do pamięci – pobrane z internetu lub dostarczone przez producenta sprzętu informatycznego.
Polecane artykuły

Ubuntu, czyli postaw na prostotę
Tak jak deklarowaliśmy przed chwilą, tak bliżej przyjrzymy się systemowi Ubuntu. Jest on teraz najbardziej chodliwą dystrybucją Linuksa – najczęściej pobieraną i chwaloną przez użytkowników na całym świecie. nawigacja.aktualne-mapy.com.pl wynajem drukarek poznań Jedną z istotnych cech Ubuntu jes

Suszarka zamiast żelazka
Jeżeli nie lubisz stać przy desce do prasowania, a nawet najbardziej innowacyjne żelazko nie przekona cię do polubienia tej czynności, nie musisz już się martwić. Naukowcy skonstruowali sprzęt, dzięki któremu wyprasowanie koszul męża nie będzie już problemem. Otóż powstała suszarka do ubrań, która