Tłuszcze nasycone a serce

Tłuszcze nasycone a serce

Wielu lekarzy i dietetyków przestrzega przed nadmierną konsumpcją nasyconych tłuszczów. Dlaczego ich nadmiar jest tak szkodliwy? Przede wszystkim zbyt duże ilości tych tłuszczów mogą negatywnie wpłynąć na serce. Przyczyniają się także do rozwoju wielu, niebezpiecznych chorób. Jedną z nich jest miażdżyca. Tłuszcze nasycone odpowiadają za podwyższenie poziomu cholesterolu we krwi. Niektóre jego frakcje przyczyniają się do zmniejszenia elastyczności tętnic. Skutkuje to trudniejszym przepływem krwi przez tętnice.

Jakie produkty obfitują w tłuszcze nasycone? Przede wszystkim jest to tłuste mięso oraz tłuste wędliny. Szczególnie niebezpieczne są podroby, dlatego należy je spożywać okazyjnie. Tłuszcze nasycone lepiej zastąpić tłuszczami roślinnymi. Dla serca wskazana jest np. oliwa z oliwek. Warto pamiętać, że nie można całkowicie uniknąć tłuszczów w codziennym jadłospisie. Należy je tylko odpowiednio dobierać.

Zamiast tłustej wędliny wybierajmy tę chudszą, o obniżonej zawartości tłuszczów. Z mięs szczególnie polecany jest drób. Przyrządzając mięso najlepiej odkrajać tłustsze elementy. Koniecznie należy włączyć do diety ryby. Zawierają one wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które korzystnie wpływają nie tylko na serce, ale także i na wiele innych narządów. Niektórzy specjaliści zalecają, że wybierając produkty spożywcze należy kupować tylko te, w których zawartość tłuszczów jest niższa nić 5g/100g. Dzięki temu można znacząco obniżyć poziom cholesterolu we krwi.